Co je potřeba pro začátek?

ZBRAŇ

Nejčastěji se setkáme se zbraní elektrickou, tzv. AEG, která je poháněna elektromotorem. K napájení zbraně slouží akumulátor. Dostřel se pohybuje kolem 50 m, kadence je srovnatelná s ostrými zbraněmi. Mezi hlavní výhody patří střelba dávkou a velká paleta možných vylepšení, které zlepšují kadenci, dostřel a/nebo přesnost.

Méně obvyklé jsou zbraně manuální. V této kategorii převládají odstřelovací pušky. Manuální zbraně jsou vhodnější pro vyčkávací režimy hry (vyjma např. manuálních brokovnic). Zpravidla dosahují vyššího výkonu, který je nutný k dosažení vyššího dostřelu (až 100 m). Tato výhoda je nicméně vykoupena nutností zbraň manuálně natáhnout po každém výstřelu. Upgrade je zde u většiny modelů také možný.

Poslední variantou jsou zbraně plynové. Využití najdou především u vlastníků odstřelovacích pušek, kterým mohou sloužit jako sekundární zbraň, popř. pro hru v budovách (tzv. CQB). U plynových zbraní je upgrade často obtížný až nemožný.

 

PŘÍSLUŠENSTVÍ

Municí airsoftových zbraní jsou 6 mm plastové kuličky, které mají různou hmotnost a kvalitu. Přesný typ vybíráme podle výkonu a druhu zbraně. Např. pro nemodifikované elektrické zbraně se běžně používají kuličky s váhou 0,25 g. 

Munice je uložena v zásobníku. Ty se dělí na tlačné a točné. Ve většině případů se používají zásobníky tlačné, které mají kapacitu kolem 100 nábojů a tichý chod. Jejich nevýhodou je však pomalejší plnění pomocí „plničky“. Točné zásobníky mají kapacitu i 3x vyšší, ale nevýhodou je nutnost manuálního „dotáčení“ a slyšitelný zvukový projev. Strategickou výhodu přináší vícero nabitých zásobníků, což významně zkracuje časy přebíjení.

Ke zbrani bývá často přiložen testovací akumulátor. Ten je dostatečný pro ozkoušení zbraně, ale pro následné hraní je nutné zakoupit vhodný kvalitní akumulátor. Nejčastěji používaným typem akumulátoru je Li-pol. Tento typ má velmi dobrý poměr výkonu k velikosti, ale vyžaduje speciální nabíječku. Mezi další typy patří NiMH nebo Li-ion.

 

VÝBAVA

Airsoftové zbraně spadají do kategorie D, proto je nutné se vhodně chránit. Hlavní a často jedinou povinnou výbavou jsou certifikované brýle pro airsoft. Doporučené jsou ochranné masky obličeje, případně šátky na krk. Vhodné jsou i rukavice s ochranou kloubů a pokrývka hlavy.

Vhodnou výbavou je maskovací oblečení, tzv. „maskáče“, které snižují šanci na odhalení protivníkem. Další doplňky jako taktická vesta, chrániče, opasky atp. mohou usnadnit nošení dalšího vybavení.